Orientační katalog pout používaných ve světě

Stručná historie

 

Vězeňská a Justiční stráž

     K používání pout ve věznicích nejsou žádné informace. Podařilo se zjistit, že v 70. letech se ve věznicích používaly pouta RALK (někdy i v hodně špatném stavu). Tato pouta se však neosvědčila a tak snad někdy kolem roku 1973 se pravděpodobně ve věznici Valdice začaly vyrábět pouta, která nebyla spojena článkem řetízku, ale pantem, který se skládal ze dvou článků. Do současné doby byly zjištěny celkem čtyři různé modifikace těchto pout, z nichž první dvě jsou s povrchovou úpravou ve stříbrné barvě a poslední jsou s povrchovou úpravou, provedenou černěním. U posledního typu pout je přidána aretace otočného ramene, která je ovládaná výstupkem na klíči.

     V kombinaci s pouty na ruce se ve věznicích používá i kožený řemen s planžetou sestavy LEDERBAND für FESSELN, který slouží při předvádění vězňů.

     Při předvádění vězňů se používá i předváděcí řetízek. Řetízky stejného provedení se používají již několik desetiletí v různých státech světa a podobné řetízky používalo i četnictvo v době protektorátu.

    Bohužel, opět platí stejné jako u pout zn. RALK, nepodařilo se do současné doby zjistit nějaké údaje k době vzniku, místu výroby apod. k poutům na ruce, koženému řemenu s planžetou sestavy LEDERBAND für FESSELN a ani k předváděcím řetízkům.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode